@WECnuclear_CZ
Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy

Westinghouse začal dodávat jaderné palivo na Ukrajinu

 

Firma rovněž získala kontrakt za 400 milionů dolarů na dodávky paliva pro elektrárnu V.C. Summer v Jižní Karolíně


Pittsburgh, 18. února 2011 – Společnost Westinghouse Electric Company začala dodávat jaderné palivo na Ukrajinu. Do země už dorazila první zásilka 42 palivových kazet. Při té příležitosti prohlásil Jurij Nedaškovskij, prezident státní jaderné společnosti Energoatom, že cena za americké palivo je nižší, než u obdobného ruského paliva, přitom je však technicky dokonalejší.

Palivo se bude používat v reaktorech Jihoukrajinské a Zaporožské jaderné elektrárny. Westinghouse podepsal smlouvu s Energoatomem v roce 2008 na dodávky jaderného paliva pro tři reaktory typu VVER-100 na období 2011 – 2015.

Dne 14. února Westinghouse oznámil podpis dlouhodobé smlouvy se společností South Carolina Electric & Gas Company na dodávky jaderného paliva pro pro elektrárnu V.C. Summer v Jižní Karolíně. Kontrakt v hodnotě 400 milionů dolarů zahrnuje výrobu paliva pro stávající reaktory i pro nové reaktory AP1000, které se nacházejí v ranných fázích výstavby. První dodávka je naplánována na rok 2012, smlouva vyprší v roce 2033.

Westinghouse Electric Company, součást skupiny Toshiba Corporation, je světovým průkopníkem v jaderné energetice a předním dodavetelem jaderných technologií po celém světě. V roce 1957 stál Westinghouse u zrodu vůbec prvního tlakovodního reaktoru v pennsylvánském Shippingportu. Dnes jsou technologie Westinghouse základem přibližně poloviny všech fungujících jaderných elektráren na světě.

V České republice se Westinghouse podílel na úspěšném dokončení prvních dvou bloků JE Temelín. Vedle ČR je firma aktivní i v řadě dalších zemí Evropské unie, například v Belgii, Bulharsku, Francii, Německu, Španělsku, Švédsku či Spojeném království. V EU zaměstnává přes 4 000 lidí.< Zpět