@WECnuclear_CZ
Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy

Westinghouse uzavřel v Indii dohodu směřující k výstavbě reaktorů AP1000

Pittsburgh, 13. června 2012 – Společnosti Westinghouse Electric Company a Nuclear Power Company of India podepsaly memorandum o porozumění, ve kterém se dohodly na vytvoření smlouvy o přípravných pracech (Early Works Agreement) umožňující budoucí výstavbu jaderných elektráren AP1000 v lokalitě Mithivirdi v indické provincii Gujarat.

Dohoda představuje zásadní posun v rámci naplňování smlouvy z roku 2008 mezi USA a Indií o spolupráci v jaderné energetice. Smlouva o přípravných pracech bude řešit předběžné licencování a přípravu lokality na stavbu.

„Memorandum je významným krokem umožňujícím Westinghouse a indické straně pokračovat v práci na projektu Mithivirdi,“ prohlásil Gary Urquhart, viceprezident Westinghouse India.

Jaderná elektrárna AP1000 od Westinghouse je licencována v USA a Číně a uznávaná jako nejbezpečnější a nejpokročilejší z tzv. tříapůlté generace jaderných elektráren. Bezpečný režim zajišťuje fungování přírodních sil – jako je gravitace, přirozená cirkulace či stlačování plynů – namísto spoléhání na aktivní prvky jako jsou dieselgenerátory nebo pumpy. I při výpadku veškeré elektrické energie se AP1000 dokáže vypnout a následně chladit reaktor po dobu sedmi dnů, aniž by bylo potřeba zásahu operátora nebo přivádět dodatečné zásoby vody.

Westinghouse Electric Company, součást skupiny Toshiba Corporation (TKY:6502), je světovým průkopníkem v jaderné energetice a předním dodavatelem jaderných technologií po celém světě. V roce 1957 stál Westinghouse u zrodu vůbec prvního tlakovodního reaktoru v pensylvánském Shippingportu. Dnes jsou technologie Westinghouse základem přibližně poloviny všech fungujících jaderných elektráren  na světě.     < Zpět