@WECnuclear_CZ
Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy

Westinghouse významně rozšíří dodávky paliva na Ukrajinu

KYJEV, 30. prosince 2014 – Společnost Westinghouse Electric Company a ukrajinská státní jaderná společnost Energoatom se dohodly na významném zvýšení dodávek paliva pro ukrajinské jaderné elektrárny do roku 2020 a v dalším období. Intenzivnější spolupráce mezi Westinghouse a Energoatomem přinese Ukrajině v oblasti jaderného paliva diverzifikaci a bezpečnost dodávek.

Westinghouse působí na ukrajinském trhu od roku 2003 a vedle diverzifikace přináší na tamní trh nejlepší technologie prověřené na globálním trhu. Aktuálně je palivo Westinghouse bezpečně a efektivně využíváno v Jihoukrajinské jaderné elektrárně, bez jakýchkoli provozních problémů.

Dle nové dohody Westinghouse zajistí výrobu paliva a souvisejících komponent prostřednictvím svého globálního dodavatelského řetězce, konkrétně ve svých závodech v USA a v Evropě.

„Čerstvá dohoda s Energoatomem je prodloužením našich dlouhodobých vztahů, jejichž cílem je zajišťovat konkurenceschopné a bezpečné dodávky paliva pro ukrajinské jaderné elektrárny. Předpokládáme, že díky pokračujícím skvělým výsledkům našeho paliva budeme nadále rozšiřovat svůj podíl na tomto trhu,“ uvedl Yves Brachet, prezident Westinghouse pro region Evropa, Blízký východ a Afrika. „Westinghouse je připraven nabídnout jak Ukrajině, tak celému světovému trhu VVER reaktorů komplexní služby a produkty. Máme dlouholeté zkušenosti s digitálními kontrolními systémy, zavážením paliva, inspekčními službami a souvisejícími projekty modernizace elektráren.“

Westinghouse je globálním dodavatelem paliv pro reaktory tlakovodní, včetně ruských reaktorů typu VVER, pro reaktory varné i pro pokročilé reaktory chlazené plynem. Dnes firma na celém světě dodává paliva do 145 elektráren, z toho 65 z nich se nachází v Evropě. Vlastní deset výrobních závodů, z toho dva v Evropě: Springfields Fuels Limited (Preston, Lancashire, Spojené království) a Westinghouse Electric Sweden (Västerås, Švédsko).

Westinghouse Electric Company, součást skupiny Toshiba Corporation, je světovým průkopníkem v oblasti jaderné energetiky a významným dodavatelem produktů a technologií pro jaderné elektrárny, jehož služeb využívají energetické podniky po celém světě. V roce 1957 dodal Westinghouse do amerického Shippingportu v Pensylvánii první tlakovodní reaktor na světě. V současné jsou technologie společnosti Westinghouse základem pro zhruba polovinu všech provozovaných jaderných elektráren na světě, včetně více než 50 % z těch umístěných v Evropě.

Státní společnost Energoatom byla založena v říjnu 1996 a je provozovatelem všech ukrajinských jaderných elektráren. Jejím hlavním cílem je navyšování výroby elektrické energie a kapacit těchto elektráren společně se zvyšováním bezpečnosti jejich provozu.< Zpět