@WECnuclear_CZ
Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy

Westinghouse předložil nabídku na výstavbu elektrárny AP1000 v České republice

Nabídka společnosti ČEZ na dostavbu jaderné elektrárny Temelín obsahuje dodávku dvoubloku AP1000 na klíč

Praha, 2. července 2012 – Společnost Westinghouse Electric Company oznamuje, že předložila společnosti ČEZ nabídku na dodávku dvoubloku reaktorů AP1000 na klíč pro plánované bloky Temelín 3 a 4. Nabídka je plně konkurenceschopná a odpovídá požadavkům zadavatele.

Westinghouse chce v České republice navázat na svůj úspěch s prvními dvěma bloky temelínské elektrárny. Westinghouse je s více než padesáti lety zkušeností lídrem v jaderném průmyslu a dnes realizuje v USA a Číně projekty založené na pokročilém standardizovaném designu AP1000. Díky tomu je přesvědčen, že dokáže vyhovět všem kritériím ČEZ ohledně designu, dodávek, výstavby a licencování nových temelínských reaktorů.

„Nabídka Westinghouse vyhovuje všem požadavkům temelínského tendru nebo jde nad jejich rámec, čímž se stává pro ČEZ ekonomicky nejvýhodnějším návrhem,“ říká prozatimní prezident Westinghouse Electric Company Šigenori Šiga. „Jsme hrdí na svou práci a investice, které jsme v uplynulých dvaceti letech věnovali na vývoj AP1000. Věříme, že ČEZ bude profitovat z nejbezpečnější a nejspolehlivější jaderné elektrárny nové generace na světě, jenž zároveň nabízí nejnižší pořizovací a provozní náklady. Nyní se těšíme na další aktivní spolupráci s ČEZ během fáze vyhodnocování a vyjednávání. Jsme připraveni dofinalizovat nabídku a detaily projektu tak, aby byla výsledkem vzájemně respektovaná dohoda.“

V týmu pro přípravu vítězné nabídky se propojily zkušenosti Westinghouse a Toshiba Corporation a rovněž přední české stavební firmy Metrostav a.s. a českého dodavatele jaderných řídících systémů I & C Energo s.r.o. Tým Westinghouse pro Českou republiku se bude v následujících týdnech a měsících nadále rozšiřovat o další lokální partnery, čímž bude zajištěn přínos pro místní ekonomiku. Projekt bude rovněž realizován při splnění nejvyšších mezinárodních standardů a dodržení časového a finančního plánu. Jelikož AP1000 je nejmodernější jaderná elektrárna na světě, české firmy získají přístup k významnému inženýrskému, stavebnímu a výrobnímu know-how, což jim otevírá příležitosti u dalších jaderných projektů v regionu.

Bezpečnost je nejdůležitějším aspektem každé jaderné elektrárny. Design AP1000 v sobě jako jediný spojuje pokročilé systémy pasivní bezpečnosti a výrazné zjednodušení elektrárny, což zvyšuje její bezpečnost, usnadňuje výstavbu, montáž, provoz a údržbu. Vychází z prověřené standardizované technologie založené na padesáti letech zkušeností s provozováním tlakovodních reaktorů.

Westinghouse Electric Company, součást skupiny Toshiba Corporation (TKY:6502), je světovým průkopníkem v jaderné energetice a předním dodavetelem jaderných technologií po celém světě. V roce 1957 stál Westinghouse u zrodu vůbec prvního tlakovodního reaktoru v pennsylvánském Shippingportu. Dnes jsou technologie Westinghouse základem přibližně poloviny všech fungujících jaderných elektráren na světě. V Evropě byla firma dodavatelem u více než 25 komerčních jaderných reaktorů.

Reaktor AP1000 od Westinghouse získal 22. prosince 2011 finální licenci (Design Certification Amendment) od americké jaderné regulační komise. Ve stejném měsíci obdržel předběžné schválení od britských úřadů (Interim Design Approval). AP1000 rovněž vyhovuje požadavkům evropských energetických společností (European Utility Requirements), což dává předpoklady k úspěšné výstavbě v Evropě. AP1000 je jediným reaktorem tříapůlté generace, který má schválení od amerických i evropských regulátorů.

K dnešnímu dni bylo podepsáno deset smluv na dodávky AP1000 – čtyř v Číně a šesti ve Spojených státech. Nedávno byla zahájena výstavba čtyř reaktorů v USA (lokality Vogtle a VC Summer) v návaznosti na udělení kombinované provozní a konstrukční licence (COL) v únoru a březnu. Všechny čtyři čínské projekty úspěšně pokračují dle plánu, první blok Sanmen 1 začne vyrábět elektřinu na konci roku 2013.< Zpět