@WECnuclear_CZ
Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy

Westinghouse podepsal exkluzivní dohodu s českou společností Metrostav

Praha, 30. ledna, 2012 – Společnost Westinghouse Electric Company oznamuje podpis důležitého exkluzivního memoranda o porozumění s českou společností Metrostav a.s. v rámci přípravy na potenciální výstavbu jaderné elektrárny AP1000 v České republice.

Na základě této dohody budou Westinghouse a Metrostav exkluzivně spolupracovat na přípravě nabídky pro dostavbu temelínské elektrárny s využitím technologie reaktoru AP1000. Memorandum zahrnuje klíčové aspekty projektu a realizace stavební části nových temelínských bloků.

Dohoda představuje další z milníků v aktivitách Westinghouse směřujících k vytvoření kvalitní nabídky pro společnost ČEZ v rámci jejího výběrového řízení. Navazuje na předešlou exkluzivní dohodu s českou firmou I & C Energo a neexkluzivní memorandum o porozumění s další českou společností Vítkovice a.s.

Při podpisu dohody Yves Brachet, prezident Westinghouse pro Evropu, Blízký Východ a Afriku, řekl:

“S velkou radostí oznamuji podpis exkluzivní dohody s další českou respektovanou společností. Je zřejmé, že v rámci přípravy na předložení nabídky do tendru činíme významné kroky k tomu, abychom měli pohromadě všechny nejdůležitější části dodavatelského řetězce.

Přestože česká vláda a ČEZ deklarovali, že lokalizace dodávek nemůže být kritériem pro výběr technologie ve výběrovém řízení z důvodu dodržení českých a evropských zákonů, lokalizace je nedílnou součástí naší nabídky. Jednáme v souladu s naší politikou “Nakupujeme tam, kde stavíme” a dnešní dohoda je dalším důkazem této politiky v praxi.“

Pavel Pilát, člen představenstva a generální ředitel Metrostavu a.s., prohlásil:

„Temelínský projekt je nepochybně velkou příležitostí jak pro Metrostav, tak pro celý český průmysl. Jsem rád, že můžeme spolupracovat s firmou Westinghouse, která je světovým lídrem v jaderných technologiích. Jsem přesvědčen, že spojením sil s Westinghouse vytvoříme velmi silný tým, který v tendru uspěje.“


Westinghouse Electric Company, součást skupiny Toshiba Corporation (TKY:6502), je světovým průkopníkem v jaderné energetice a předním dodavatelem jaderných technologií po celém světě. V roce 1957 stál Westinghouse u zrodu vůbec prvního tlakovodního reaktoru v pensylvánském Shippingportu. Dnes jsou technologie Westinghouse základem přibližně poloviny všech fungujících jaderných elektráren  na světě.

Americká jaderná regulační komise udělila 22. prosince 2011 Westinghouse finální licenci pro projekt AP1000. Týden předtím britské regulační orgány reaktor schválily předběžně. AP1000 je jedním z dvou projektů, které jsou momentálně vybírány pro potenciální výstavbu nových jaderných elektráren ve Velké Británii. Celosvětově bylo na dodávky AP1000 uzavřeno deset kontraktů – čtyři v Číně a šest ve Spojených státech. Všechny čtyři projekty v Číně jsou již rozestavěny a pokračují podle plánu. První blok v čínském Sanmenu začne vyrábět elektřinu v roce 2013.

Společnost Metrostav a.s., která je členem nadnárodní stavební skupiny DDM Group, má více než 40-ti letou zkušenost na českém i zahraničním trhu. DDM Group, která v roce 2010 zaznamenala roční obrat 34,5 miliardy korun (v přepočtu 1,8 miliardy dolarů), se řadí mezi největší a nejstabilnější společnosti na stavebním trhu. Společnost se podílela například na výstavbě pražského metra. Hlavními obory působnosti firmy jsou občanské, podzemní, dopravní stavby, ale i bytová a průmyslová výstavba a renovace historických objektů. Metrostav se v současné době podílí na výstavbě několika uhelných a plynových elektráren i na výstavbě malých elektrárenských projektů.

Pro více informací o Westinghouse v ČR navštivte:

            http://www.westinghousenuclear.cz

Pro více informací o reaktoru AP1000 navštivte:

            http://ap1000.westinghousenuclear.com

Pro více informací o Metrostavu navštivte:

http://www.metrostav.cz< Zpět