@WECnuclear_CZ
Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy

Westinghouse dodá systémy pasivní bezpečnosti do slovinské jaderné elektrárny Krško

BRUSEL, 8. listopadu 2012 – Společnost Westinghouse Electric Company získala od slovinské jaderné elektrárny Krško kontrakt na dodávku pasivní metody filtrace ventilačního systému kontejnmentu  a pasivní autokatalytické rekombinátory vodíku. Oba systémy vylepšují bezpečnost elektrárny v oblasti řízení závažných havárií.

Oba systémy jsou doplňkovým opatřením, která zajistí lepší integritu kontejnmentu. Patří mezi produkty a služby, které Westinghouse nabízí jaderným elektrárnám po celém světě s cílem zvýšit bezpečnost a eliminovat události podobné těm, jenž nastaly v japonské elektrárně Fukušima. Inženýring, design, dodávka a instalace těchto dvou systémů pasivní bezpečnosti, včetně filtračních jednotek aerosoli a jódu, mají být hotovy v dubnu 2015.

„Bezpečný provoz elektrárny Krško pro nás představuje pevný a dlouhodobý závazek,“ říká Javier González, viceprezident a ředitel Westinghouse Southern Europe. „Tento kontrakt je výsledkem snahy Westinghouse nabízet jadernému průmyslu produtky a služby, které vylepšují bezpečnost a vycházejí ze zkušeností získaných na základě fukušimské havárie.“

Plně pasivní a bezúdržbový ventilační systém dokáže účinně snížit tlak v kontejnmentu a minimalizovat únik radioaktivity do okolí. Tato metoda má oproti jiným několik technických výhod:

  • prokázaná vysoká účinnost odstraňování aerosoli a plynného jódu
  • vysoká úroveň kontroly procesu
  • odolnost vůči vysoké teplotě a vysoké radiaci u všech komponent filtru 
  • malý odpor průtoku filtračních jednotek
  • jednoduchý a zároveň robustní design s modulárními a pasivními prvky, který se přizpůsobí omezením daným lokalitou a dokáže odolat obvyklým seismickým událostem
  • při odstávce a údržbě není třeba dodávat žádné chladivo ani chemické látky
  • nízké náklady na údržbu a tedy celkové nízké provozní náklady

Pasivní autokatalytické rekombinátory pomáhají kontrolovat a omezovat vznik vodíku při vážných haváriích. Jedná se o řešení s pasivními systémy, téměř nulovými náklady na údržbu, snadnou instalací, možností testovat několik kazet najednou a tím zkracovat práci během odstávek a robustností, která bere ohled na povětrnostní podmínky a seismicitu.

Od roku 1983, kdy byl v JE Krško spuštěn tlakovodní reaktor od Westinghouse, firma dodávala elektrárně celou řadu produktů a služeb. Spolupráce byla dále rozšířena v roce 2002 díky dlouhodobému kontraktu na dodávky paliva a v roce 2007 smlouvou na poskytování servisních služeb, náhradních dílů a projektů na klíč.

Podle hodnocení světové asociace provozovatelů jaderných elektráren (WANO) dnes patří Krško mezi 25 % nejlepších jaderných elektráren na světě co do stability a bezpečnosti provozu.

Westinghouse Electric Company, součást skupiny Toshiba Corporation (TKY:6502), je světovým průkopníkem v jaderné energetice a předním dodavetelem jaderných technologií po celém světě. V roce 1957 stál Westinghouse u zrodu vůbec prvního tlakovodního reaktoru v pennsylvánském Shippingportu. Dnes jsou technologie Westinghouse základem přibližně poloviny všech fungujících jaderných elektráren na světě, včetně zhruba 50 % z těch umístěných v Evropě.< Zpět