@WECnuclear_CZ
Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy

Westinghouse a Endesa podepsali dohodu o sdílení technologie AP1000

Pittsburgh, 8. března 2011 Westinghouse Electric Company oznamuje podpis dohody se španělskou společností Endesa o sdílení informací o jaderné technologii AP1000. Dle dohody získá  Endesa více informací o konstrukci a technických parametrech reaktoru AP1000 v souvislosti s potenciálním výběrem této technologie pro budoucí jaderné projekty ve Španělsku a v Jižní Americe.

Dohoda umožňuje transfer vybraných patentovaných informací Westinghouse o konstrukci, výrobě a výstavbě reaktoru AP1000. Zaměstnanci Endesy rovněž získají možnost pracovat společně s lidmi z Westinghouse v oblastech strojírenství, udělování licencí, podpory výstavby elektráren a simulačního výcviku.

Provozní ředitel Westinghouse Ric Perez při podpisu dohody na firemním symposiu na Floridě řekl: „Je mi ctí podepst dokument, který dokazuje rostoucí zájem Endesy o naši technologii. Tato dohoda je také odrazem zvyšujícího se zájmu o AP1000 u potenciálních zákazníků po celé Evropě.“ Perez rovněž zdůraznil, že Endesa je významný dlouhodobý zákazník Westinghouse ve Španělsku a mohla by se stát výborným partnerem pro budoucí projekty ve Španělsku nebo v Jižní Americe.

Reaktor AP1000 nabízí Westinghouse i v pokračujícím výběrovém řízení ČEZ na dokončení JE Temelín. Westinghouse již deklaroval připravenost sdílet technologické know-how s českými partnery v případě vítězství v tomto tendru.

Endesa, kterou z 92 % vlastní italská společnost Enel, je přední elektrárenskou společností  ve Španělsku, Chile, Argentině, Kolumbii a Peru. Působí také v Brazílii. Ve Španělsku vlastní jaderné elektrárny Ascó 1 a 2 a dva jaderné bloky elektrárny Vandellos. Všechny využívají tlakovodní reaktory Westinghouse. Dohromady tyto reaktory dávají výkon 2 655 Mwe. Celkové portfolio Endesy dává téměř 40 000 MWe, z čehož se necelých 40 % vyrobí v Jižní Americe.

Westinghouse Electric Company, součást skupiny Toshiba Corporation, je světovým průkopníkem v jaderné energetice a předním dodavatelem jaderných technologií po celém světě. V roce 1957 stál Westinghouse u zrodu vůbec prvního tlakovodního reaktoru v pensylvánském Shippingportu. Dnes jsou technologie Westinghouse základem přibližně poloviny všech fungujících jaderných elektráren na světě.

V České republice se již Westinghouse podílel na úspěšném dokončení prvních dvou bloků JE Temelín. Vedle ČR je firma aktivní i v řadě dalších zemí Evropské unie, například v Belgii, Bulharsku, Francii, Německu, Španělsku, Švédsku či Spojeném království. V EU zaměstnává přes 4 000 lidí.< Zpět