@WECnuclear_CZ
Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy

5. února 2015

Šéf Státní inspekce pro jaderný dozor: Rusko se snaží zdiskreditovat ukrajinský jaderný průmysl 

Role, kterou hraje jaderná energetika na Ukrajině při zajištění energetické bezpečnosti státu, je naprosto zásadní, obzvláště v době nedostatku energetických surovin a ruské vojenské agrese. Díky svým jaderným elektrárnám Ukrajina stabilně pokrývá více jak polovinu své spotřeby elektřiny. Není proto překvapivé, že se nepřátelé ukrajinské energetické nezávislosti soustředí na kritiku jaderné energetiky.

V rozhovoru pro ukrajinskou agenturu UNIAN popisuje šéf tamní Státní inspekce pro jaderný dozor (GIJRU) Sergej Božko, jak jsou ukrajinské jaderné elektrárny zabezpečené v době války, mluví o plánech na využití jaderného paliva Westinghouse a o doložených případech, kdy ruské jaderné palivo nefungovalo dobře. Tvrdí také, že některá média rozšiřují vědomé lži o údajném nebezpečí, které představují ukrajinské jaderné elektrárny.

Na konci roku 2014 bylo na Ukrajinu dopraveno vylepšené palivo americko-japonské společnosti Westinghouse. Bylo už palivo zavedeno do 3. bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny? Kdy můžeme očekávat dodávky nového paliva?

První dávka vylepšeného paliva Westinghouse už je v Jihoukrajinské elektrárně. Do 3. bloku bude palivo zavedeno v průběhu 1. čtvrtletí roku 2015. Pokud testovací provoz proběhne úspěšně a s palivem nebudou žádné problémy, budeme moci snadno rozšířit dodávky paliva i do dalších jaderných bloků.

Kdy bude 3. blok Jihoukrajinské jaderné elektrárny s novým palivem uveden do provozu?

Do 5. dubna 2015 bude na bloku probíhat odstávka. Blok bude výrazně modernizován, plánovaná údržba bude trvat dlouho, je proto možné, že spuštění bloku se o několik týdnů protáhne. Ale v současné době považujeme 5. dubna za realistický termín.

Někteří lidé si myslí, že není možné používat jaderné palivo od dvou dodavatelů zároveň. Je to pravda?

Ano, spousta lidí tvrdí, že to není možné. Ale ve skutečnosti je to naopak. Uvedu skvělý příklad: jaderná elektrárna Loviisa ve Finsku, kde se v reaktoru typu VVER-440 používá palivo od dvou různých dodavatelů, ruského a britského. A je to docela úspěch. Používání paliva od různých výrobců v jednom reaktoru je standardní praxe.

Je dobré poznamenat, že hermetičnost je primárním kritériem kvality paliva. Pokud je hermetické (neuniká z něj palivo), pak je palivo dobré. V podmínkách civilizované konkurence se oba výrobci snaží vyrábět vysoce kvalitní palivo. Pokud je palivo jednoho výrobce špatné, můžete vždy přejít na palivo od druhého výrobce. Zdravá konkurence má také vliv na cenu paliva.

Došlo někdy k tomu, že vy palivo do Westinghouse bylo poškozené nebo u něj došlo k dekompresi?

U paliva Westinghouse se nevyskytly žádné případy dekomprese. V roce 2012 se objevilo nějaké mechanické poškození distančních mřížek palivových kazet. Došlo k tomu během zavážení paliva v roce 2011, nikoliv během jeho používání v reaktoru. To znamená, že palivo fungovalo s poškozenými distančními mřížkami, ale k žádné dekompresi nedošlo.

Je také potřeba zmínit, že na 3. bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny bylo použito velké množství palivových kazet Westinghouse FA-W. Úspěšně dokončily plný palivový cyklus (cca 4 roky) a zůstaly hermetické. To je velmi dobré.

A co se týče kvality paliva od ruské společnosti TVEL?

Bohužel vám nemůžu říct to samé o palivu vyrobeném společností TVEL. Došlo k případům dekomprese. Je možné to pozorovat, když je palivo zavedené, víko reaktoru je zavřené a palivo se začíná používat. Když vzroste aktivita primárního chladícího okruhu, je potřeba spustit alarm. Došlo k případům, kdy jsme museli odstavit jaderné bloky, vyložit reaktor a hledat dekompresované palivové kazety.

S palivem Westinghouse jsme takové problémy neměli. Nicméně je ale těžké posoudit kvalitu paliva Westinghouse, protože množství ruských palivových kazet použitých v ukrajinských reaktorech bylo mnohem vyšší.

V posledních měsících jsme v některých médiích mohli narazit na velké množství materiálů, které tvrdí, že ukrajinské jaderné elektrárny představují riziko. Objevila se také kritika kroků Energoatomu. Co k tomu můžete říct?

Ano, někdo se snaží zdiskreditovat ukrajinskou politiku diverzifikace dodávek paliva. Pouze zvyšování počtu dodavatelů paliva a energie může zajistit energetickou bezpečnost naší země. V současné době jsme svědky politické války proti Ukrajině a naši protivníci používají velké množství různých „děsivých historek“.

Kdo by na tom podle vás mohl mít zájem?

Obávám se, že tato strategie se používá se souhlasem autority, která má zájem na zachování objemu dodávek ruského jaderného paliva na Ukrajinu. Protože Rusko přijde o značný příjem, pokud se Ukrajina rozhodne pro palivo Westinghouse.

Řekněte nám něco o nejznámější „děsivé historce“, kterou jsme nedávno mohli slyšet.

V Záporožské jaderné elektrárně došlo na konci prosince 2014 k incidentu, který způsobilo poškození elektrického zařízení. Ten incident neměl nic společného s reaktory. Ruskázpravodajská agentura Lifenews pomocí Photoshopu zfalšovala úřední ukrajinský dokument, který uvádí data o úrovni radiace na elektrárně. Takže Rusové uvedli, že radiace na elektrárně byla 16-18 krát vyšší než povolená hodnota 120 mcR/h. Ale ve skutečnosti hladina radiace nepřekročila 12-15 mcR/h. Po této události jsme se rozhodli, že už nikdy nebudeme spolupracovat s podvodnými médii, jako je Lifenews. To není médium, to je naprostý podvod.

Připadá mi, že to byl premiér Arsenij Jaceňuk, který tyto historky uvedl do pohybu. Pamatujete se na setkání kabinetu ministrů v prosinci 2014, kdy premiér řekl: „Na Záporožské elektrárně došlo k havárii?“ A pak si hodně lidí začalo připomínat černobylskou katastrofu a začali si šuškat o „druhém Černobylu“…

To jen přililo olej do ohně. Myslím, že pan Jaceňuk promluvil jako prostý občan, došlo tam k nedorozumění. Aspoň tedy nezněl jako odborník na jadernou energetiku. Odborníci na jadernou energetiku mají své vlastní definice.

Co je to havárie? Podle INES začíná havárie na stupni 4, kdy radioaktivita překročí stanovené limity, ale v našem případě byl tento ukazatel na elektrárně skoro na nule. Proto nepoužíváme tyto termíny, když mluvíme o událostech, ke kterým dochází na elektrárnách.

Ke kolika incidentům došlo na našich jaderných elektrárnách v roce 214?

Došlo celkem k 10 incidentům. Polovina z nich se týkala elektřiny, ne přímo jaderné energetiky. Nezaznamenali jsme také žádné případy zvýšených emisí; žádný z těchto incidentů nesplnil kritéria INES.

Také jsme o všech těchto incidentech informovali MAAE. Kvůli záplavě nepravdivých zpráv v médiích jsme také začali vydávat mnohem víc informací o incidentech na našich oficiálních webových stránkách. Využíváme naše stránky též k tomu, abychom permanentně informovali veřejnost o úrovni radiace na našich jaderných elektrárnách a v jejich okolí.

Jak zajišťujete bezpečnost jaderných elektráren v podmínkách války?

Fyzická ochrana našich jaderných elektráren byla zvýšena od 31. ledna 2014. Zavedli jsme také opatření, která zajistí, že jsou elektrárny chráněny před možnými teroristickými útoky a sabotáží. Na některých elektrárnách jsme také posílili protileteckou obranu.

Pokud vás zajímá, jestli naše jaderné bloky byly navrženy tak, aby přestály boje, pak vám mohu říct, že nikoliv. Pokud elektrárnu zasáhne OTR-21 Točka, bude to katastrofa.

Doufejme, že se to nestane.

Odborníci na jadernou energetiku často požívají termín „kultura bezpečnosti“. „Kultura bezpečnosti“ je soubor vlastností, které člověku nedovolí provádět akce, které by mohly ohrozit bezpečnost jaderných zařízení nebo vést k havárii. Je pro mě těžké pochopit, jestli ti lidé, kteří vedou válku proti Ukrajině, mají tuto „kulturu bezpečnosti“. Nevím, jestli mají vůbec nějakou kulturu.

 

Zdroj:

http://economics.unian.net/energetics/1040320-glava-gosatomregulirovaniya-rossiya-pyitaetsya-diskreditirovat-atomnuyu-otrasl-ukrainyi.html< Zpět