@WECnuclear_CZ
Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy
Reakce na nepravdivý článek týdeníku Euro

Přinášíme reakci zaslanou týdeníku Euro po zveřejnění článku s názvem "Spása z Číny" dne 14.1.2013:

Westinghouse momentálně staví 8 bloků AP1000 na dvou kontinentech. V Číně vedle toho poskytuje čínské straně transfer technologií a školení, aby si případně Čína mohla další bloky stavět bez vedení a podpory Westinghouse. Projekty v USA jsou první svého druhu v této zemi a tudíž se pro jejich realizaci využívá poznatků z Číny. V době, kdy bude zhruba zahájena dostavba Temelína, bude mít Westinghouse hotových nejméně 6, možná i 8 bloků, při jejichž realizaci se těchto poznatků využije. Jsme přesvědčeni, že tato zkušenost a prokázaná schopnost reaktory včas postavit dá ČEZu velkou jistotu, že Westinghouse to zvládne i v ČR.

Jelikož Westinghouse je autorem designu AP1000, nemusí a ani neplánuje využít k dokončení Temelína čínské firmy. Máme samozřejmě i potřebné znalosti týkající se lokality v Temelíně a místních předpisů, a to díky tomu, že jsme se podíleli na dokončení prvních dvou temelínských bloků. Také skutečnost, že AP1000 má velice zjednodušený design a Westinghouse se může opřít o silné české partnery, podle našeho názoru jasně ukazuje na schopnost projekt úspěšně zrealizovat. Tato fakta jasně vyvracejí Vaše nepodložené tvrzení, že Číňané nyní školí Westinghouse. Transfer technologií je přenosem know-how a znalostí OD Westinghouse K čínské straně, nikoli naopak, jak se snažíte naznačit.

Co se týká použitých vyjádření pana Hezoučkého, jsou zcela nepravdivá. Za prvé, reaktor MIR.1200 nabízený do ČR nebyl nikde řádně otestován ani postaven a nemá vyzkoušené řešení pro řídící a kontrolní systémy. V Číně existují jen částečné prototypy, a je proto nesprávné tvrdit, že tento design byl otestován či postaven v takové konfiguraci, v jaké je nabízen pro Temelín. Na druhé straně klíčové komponenty pro AP1000 a příslušné palivo vychází z již existujících technologií, které úspěšně fungují v řadě elektráren Westinghouse po celém světě.

Zároveň považujeme za nekorektní a zavádějící vydávat pana Hezoučkého za nestraného jaderného experta, a to vzhledem k jeho kariéře po působení v ČEZ. Pan Hezoučký je pouze konzultantem, který na trh vypouští marketingové informace ve prospěch svého bývalého/současného klienta.< Zpět