@WECnuclear_CZ
Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy

První reaktorová nádoba pro elektrárnu AP1000 úspěšně přepravena do čínského Sanmenu

Pittsburgh, 29. července 2011 – Společnost Westinghouse oznámila, že první reaktorová nádoba pro jadernou elektrárnu AP1000 byla úspěšně doručena do východočínského Sanmenu. Reaktorovou nádobu vyrobila společnost Doosan Heavy Industries & Construction v Jižní Koreji, odkud byla přepravena lodí. Obří komponent váží asi 340 tun, měří 4,5 metru v průměru a 12,2 metru na délku.

Po instalaci v prvním bloku elektrárny AP1000 v Sanmenu bude nádoba podrobena testování nutnému před zahájením provozu v roce 2013.

Podle senior viceprezidenta Westinghouse Devy Chariho úspěšná přeprava reaktorové nádoby ukazuje, že firma je společně se svými čínskými zákazníky připravena zprovoznit první ze čtyř AP1000 včas a bezpečně. „Termíny pro všechny nejdůležitější stavební milníky jsme v Sanmenu v roce 2010 dodrželi a projekt úspěšně pokračuje ve stejném duchu i v roce 2011,“ prohlásil Deva Chari.

Westinghouse v konsorciu se Shaw Group podepsal se zákazníky v Číně smlouvy na dodání čtyř tlakovodních reaktorů AP1000, dvou v Sanmenu v provincii Zhejiang a dalších dvou v Haiyangu v provincii Shandong.

První blok elektrárny AP1000 bude v Sanmenu uveden do provozu koncem roku 2013, zbývající tři pak v letech 2014 a 2015.

Westinghouse Electric Company, součást skupiny Toshiba Corporation, je světovým průkopníkem v jaderné energetice a předním dodavetelem jaderných technologií po celém světě. V roce 1957 stál Westinghouse u zrodu vůbec prvního tlakovodního reaktoru v pennsylvánském Shippingportu. Dnes jsou technologie Westinghouse základem přibližně poloviny všech fungujících jaderných elektráren na světě.

V České republice se Westinghouse podílel na úspěšném dokončení prvních dvou bloků JE Temelín. Vedle ČR je firma aktivní i v řadě dalších zemí Evropské unie, například v Belgii, Francii, Německu, Španělsku, Švédsku či Spojeném království. Zhruba třetina celkového obratu firmy vzniká v Evropě a Westinghouse zde zaměstnává asi 4 000 lidí, kteří se věnují servisu stávajících jaderných elektráren, jadernému palivu a rozvoji nových elektráren.< Zpět