@WECnuclear_CZ
Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy

Pořadí v temelínském tendru je potvrzením dosavadních referencí jaderné elektrárny AP1000

Praha, 25. března 2013 – Společnost Westinghouse Electric Company vítá předběžné hodnocení své nabídky na rozšíření jaderné elektrárny Temelín, o kterém informovala společnost ČEZ. Vedení v tendru ČEZ je potvrzením kvality a rozsahu nabídky Westinghouse na dodávku dvou bloků AP1000 na klíč.

Westinghouse se svými partnery bude nadále úzce spolupracovat s ČEZ během nadcházející fáze vyjednávání. Cílem je vytvořit bezkonkurenční projekt, který vyhoví českým a evropským regulačním požadavkům a zároveň díky kvalitním lokálním partnerům zaručí, že elektrárna bude postavena bezpečně, včas a dle stanoveného rozpočtu.

„AP1000 představuje pro ČEZ a Českou republiku jediné řešení, které kombinuje čtyři klíčové benefity: bezkonkurenční bezpečnost, jistotu v oblasti licencování i výstavby, vysokou a dlouhodobě udržitelnou úroveň lokalizace, diverzifikaci technologií a dodávek paliva. Dalším důvodem, proč věřit, že Westinghouse dokáže Temelín úspěšně rozšířit, je předchozí spolupráce s českými partnery při dokončování původních temelínských bloků v 90. letech. Jsem přesvědčen, že AP1000 zůstane preferovanou technologií i po konečném zhodnocení nabídek,“ prohlásil Danny Roderick, prezident a generální ředitel Westinghouse.

Pro každý projekt v jaderné energetice je nejdůležitější bezpečnost. AP1000 je jediným tlakovodním reaktorem, který obsahuje pokročilé systémy pasivní bezpečnosti, a současně je celá elektrárna výrazně zjednodušena. Výsledkem jsou zlepšení v oblasti bezpečnosti a snazší výstavba, montáž, provoz i údržba. V elektrárně jsou použity standardizované komponenty, prověřené 50 lety provozování tlakovodních reaktorů.

AP1000 je rovněž jediným komerčním reaktorem tříapůlté generace s licencí amerického jaderného dozoru. V Evropě organizace European Utility Requirements potvrdila, že AP1000 vyhovuje jejím požadavkům a může zde být úspěšně zprovozněn. Vedle toho AP1000 předběžně schválily také britské regulační úřady.

Projekt AP1000 by realizovaly převážně české firmy. Realizační tým je kombinací technologického know-how společnosti Westinghouse a jejího majoritního vlastníka Toshiba Corporation se zkušenostmi přední české stavební společnosti Metrostav. Westinghouse se svými partnery pokračuje v angažování českého průmyslu do projektování, subdodávek a výstavby AP1000 a bude nadále uzavírat dohody, které umožní českým firmám stát se respektovanými dodavateli nových elektráren v ČR i na dalších trzích. Je důležité si uvědomit, že Westinghouse ve své historii už velice úspěšně spolupracoval s lokálními dodavateli ve Španělsku, Francii, Japonsku, Jižní Koreji a Číně a přivedl tamní průmyslové firmy na světové trhy.

První ze čtyř AP1000 stavěných v Číně se blíží dokončení, další čtyři bloky AP1000 jsou ve Spojených státech v rané fázi výstavby. Na dodávku dalších dvou reaktorů AP1000 v USA byly podepsány smlouvy. Prvních osm bloků má být spuštěno ještě před zahájením dostavby Temelína, což znamená pro ČEZ důležitou referenci. V současné době Westinghouse jedná o dodávkách AP1000 s několika dalšími evropskými zákazníky.

Westinghouse Electric Company, součást skupiny Toshiba Corporation (TKY:6502), je světovým průkopníkem v jaderné energetice a předním dodavetelem jaderných technologií po celém světě. V roce 1957 stál Westinghouse u zrodu vůbec prvního tlakovodního reaktoru v pensylvánském Shippingportu. Dnes jsou technologie Westinghouse základem přibližně poloviny všech fungujících jaderných elektráren na světě, včetně zhruba 50 % z těch umístěných v Evropě.< Zpět