@WECnuclear_CZ
Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy

Generální ředitel Westinghouse: Českou ocel využijeme pro elektrárnu AP1000 v Temelíně i jinde v Evropě

Praha, 29. ledna 2013 – Společnost Westinghouse Electric Company dnes oznámila, že v rámci přípravy na potenciální výstavbu elektráren AP1000 v České republice a širším regionu bude většinu dodávek z oblasti ocelářství a hutnictví objednávat u českých firem. Důkazem tohoto závazku jsou první dohody o porozumění, které společnosti Westinghouse a Toshiba Corporation podepsaly s českými podniky Excon Steel, a.s., a MODŘANY Power, a.s. Dohody se týkají jak produkce surové oceli, tak finálních ocelových produktů, které se používají v jaderné elektrárně AP1000.

Dne 29. ledna Westinghouse ve spolupráci s Toshibou, Metrostavem, Národním strojírenským klastrem, Hutnictvím železa a Českou asociací ocelových konstrukcí uspořádal akci „Jaderná elektrárna AP1000 a příležitosti českého ocelářství a hutnictví“. Za účasti několika desítek českých ocelářských podniků zde vystoupil generální ředitel Westinghouse Danny Roderick: „Po zhodnocení kapacit, kvality a cen se společně s Toshibou a našimi českými partnery zavazujeme, že většinu ocelářských prací potřebných pro výstavbu AP1000 objednáme u českých firem. Existuje několik dalších zemí, ve kterých bychom mohli rovněž získat tento velký objem dodávek, ale jsme přesvědčeni, že právě české ocelářství je vysoce konkurenceschopné a může být naším dlouhodobým partnerem.“

Pokud Westinghouse zvítězí v tendru na dostavbu JE Temelín, bude od českých firem pro dva bloky AP1000 potřebovat téměř 80 000 tun oceli. Tento objem odpovídá množství, které by se použilo na stavbu tří Eiffelových věží.

Většinu surové oceli i finálních produktů pro AP1000 by Westinghouse pořizoval prostřednictvím svých českých partnerů Metrostav a Vítkovice. Tyto firmy by odpovídaly za nákup oceli pro budovy, armatury a strukturální a mechanické moduly.

V rámci naplňování svého závazku bude nyní Westinghouse provádět kvalifikaci českých podniků, aby dokázaly vyhovět přísným jaderným standardům. Úspěšná kvalifikace vytvoří pro tyto firmy další příležitosti na světových trzích. Společnost MODŘANY Power může pokrýt většinu dodávek potrubí pro AP1000, k čemuž bude muset získat certifikaci ASME (American Society of Mechanical Engineers). S touto certifikací pak bude moci soutěžit na dalších náročných trzích.

Generální ředitel Westinghouse Danny Roderick rovněž prohlásil, že české ocelářské a hutnické kapacity se mohou stát strategickým zdrojem při realizaci dalších AP1000 v Evropě. Během posledních měsíců Westinghouse provedl kontrolu několika závodů v ČR a dalších evropských zemích a zpracoval analýzu celého odvětví. Výsledkem bylo rozhodnutí umístit centrum ocelářských prací do České republiky, díky čemuž by zde v příštích deseti letech vznikly tisíce nových pracovních míst a české firmy by získaly přední postavení na evropském trhu. „Součástí procesů v rámci našeho dodavatelského řetězce je zajištění nejvyšší kvality, bezpečnosti a dobré ceny. Pokud budou tyto podmínky naplněny, brzy oznámíme řadu dalších českých firem, které zapojíme do dokončení Temelína a dalších evropských projektů AP1000,“ řekl Roderick.

Westinghouse Electric Company, součást skupiny Toshiba Corporation (TKY:6502), je světovým průkopníkem v jaderné energetice a předním dodavetelem jaderných technologií po celém světě. V roce 1957 stál Westinghouse u zrodu vůbec prvního tlakovodního reaktoru v pennsylvánském Shippingportu. Dnes jsou technologie Westinghouse základem přibližně poloviny všech fungujících jaderných elektráren na světě, včetně zhruba 50 % z těch umístěných v Evropě.

Toshiba Corporation je předním světovým výrobcem v několika odvětvích, poskytovatelem řešení a prodejcem pokročilých elektronických a elektrických produktů a systémů. Toshiba přináší inovace a kreativitu u množství svých produktů a služeb: digitálních produktů (například LCD televize, notebooky či multifunkční tiskárny); elektronických zařízení (například polovodiče); infrastrukturních systémů pro průmysl i občanské využití (systémy na výrobu energie, chytrá komunitní řešení, zdravotnické systémy, eskalátory či výtahy) a domácích spotřebičů. Toshiba vznikla v roce 1875 a dnes vlastní přes 550 firem, které na celém světě zaměstnávají 202 000 lidí. Roční obrat činí více než 6,1 trilionu japonských jenů, což je zhruba 74 miliard amerických dolarů.

Společnost Excon Steel představuje ideální kombinaci konstrukčních a výrobních kapacit určených pro konstrukci a výrobu zařízení pro energetiku, chemický a petrochemický průmysl, speciálních a těžkých ocelových konstrukcí, jakož i pro ekologické projekty. V průběhu více než 130 let existence firma nashromáždila rozsáhlé know-how ve všech oblastech svých aktivit a také bohaté znalosti při řízení projektů a projektování.

MODŘANY Power je tradiční český strojírenský podnik s téměř stoletou historií, který se zabývá výrobou a poskytováním služeb v oblasti potrubních systémů pro energetiku, chemii, petrochemii, ale i jiná průmyslová odvětví. V rámci českého energetického trhu je společnost nejvýznamnějším dodavatelem potrubí pro vysoké tlaky a teploty provozního média a jediným dodavatelem potrubních systémů pro primární okruhy jaderných elektráren. Svým zákazníkům nabízí jak komplexní dodávky celých systémů v rozsahu projekt, výroba, montáž a uvedení díla do provozu, tak i jednotlivé činnosti samostatně. Společnost realizovala dodávky do více než 330 elektrárenských bloků v téměř 30 zemích po celém světě.< Zpět