@WECnuclear_CZ
Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy

Konsorcium v čele s Westinghouse získalo dotaci EU na diverzifikaci dodávek paliva pro reaktory VVER

BRUSEL, 29. června 2015 – Společnost Westinghouse Electric Company spolu s osmi evropskými partnery získala od Evropské unie dotaci 2 miliony EUR, aby zajistila bezpečnost dodávek jaderného paliva pro reaktory ruského typu v zemích EU. Pět členských zemí (Bulharsko, Česká republika, Finsko, Maďarsko a Slovensko) provozuje celkem 18 těchto reaktorů, které jsou nyní 100% závislé na dodávkách od ruských výrobců. Tyto bloky v uvedených zemích zajišťují až 52 % elektřiny. Dotace EU slouží k diverzifikaci zdrojů jaderného paliva v krátkodobém a střednědobém horizontu v souladu s mezinárodními standardy jaderné bezpečnosti. Jaderná energetika zajišťuje v EU 55 % nízkoemisní elektřiny.

„Rozhodnutí EU podpořit tento projekt vnímám jako zásadní,“ uvedl Yves Brachet, prezident Westinghouse pro Evropu, Blízký východ a Afriku. „Je důkazem toho, že EU to myslí s opatřeními na zvýšení energetické bezpečnosti prostřednictvím diverzifikace zdrojů jaderného paliva opravdu vážně. Dnes se všechny ruské reaktory v EU musí spoléhat na jaderné palivo z Ruska. Projekt pomůže posílit dodávky z Evropy.“

Dotace přichází z výzkumného a vzdělávacího programu Euratomu, který je součástí výzkumného a inovačního programu EU Horizon 2020. Projekt nazvaný ESSANUF (European Supply of Safe Nuclear Fuel) se zaměřuje na licencování alternativního paliva pro tlakovodní reaktory ruského typu (VVER) provozované v EU.

Westinghouse bude koordinátorem projektu. Jeho partnery v konsorciu jsou VUJE, ÚJV Řež, Lappeenranta University of Technology (LUT), National Nuclear Laboratory (NNL), NucleoCon, National Science Center Kharkov Institute of Physics and Technology (NSC KIPT), Institute for Transuranium Elements of the Joint Research Centre of the European Commission (JRC-ITU) a Enusa Industrias Avanzadas (ENUSA).

Každý z partnerů může poskytnout vynikající zkušenosti z příslušných oborů: Westinghouse (zastoupení ve Švédsku a ve Spojeném království), ENUSA (Španělsko) a NNL (Spojené království) mají dlouholeté zkušenosti s vývojem, licencováním a výrobou paliva Westinghouse pro reaktory VVER-440 a rovněž zkušenosti s jeho provozem ve finské elektrárně Loviisa. VUJE (Slovensko), ÚJV Řež (Česká republika), LUT (Finsko) a NSC KIPT (Ukrajina) disponují rozsáhlými znalostmi z oblastí bezpečnostních analýz, licencování a spolupráce s lokálními úřady v daných zemích. JRC-ITU (EU) a NucleoCon (Slovensko) jsou experty na vývoj a adaptaci výpočetního kódu TRANS-URANUS, který se běžně užívá pro bezpečnostní analýzy paliva v tlakovodních reaktorech.

V zemích EU je dnes v provozu 131 jaderných elektráren, více než 60 % z nich je založeno na technologii Westinghouse. Pět členských zemí (Bulharsko, Česká republika, Finsko, Maďarsko a Slovensko) provozuje ruské reaktory (čtyři typu VVER-1000 a čtrnáct VVER-440).

Westinghouse v minulosti vyráběl palivo pro typ VVER-440 ve svém závodě v britském Prestonu. Po úspěšných testech (Lead Test Assembly) ve finské elektrárně Loviisa pak palivo do této elektrárny pravidelně dodával v letech 2001 až 2007. Palivo zde fungovalo bezchybně, vyhovovalo všem regulatorním požadavkům a nejvyšším bezpečnostním standardům. Od roku 2008 je veškeré palivo do této elektrárny dodáváno z Ruska.

Westinghouse je globálním dodavatelem paliv pro reaktory tlakovodní, včetně ruských reaktorů typu VVER, pro reaktory varné i pro pokročilé reaktory chlazené plynem. Dnes firma na celém světě dodává paliva do 143 elektráren, z toho 65 z nich se nachází v Evropě. Vlastní deset výrobních závodů, z toho dva v Evropě: Springfields Fuels Limited (Preston, Lancashire, Spojené království) a Westinghouse Electric Sweden (Västerås, Švédsko). Westinghouse je největším dodavatelem jaderného paliva v Evropě a jediným alternativním výrobcem paliva pro reaktory VVER. V prosinci 2014 se Westinghouse a ukrajinská společnost Energoatom dohodly na významném rozšíření dodávek pro reaktory VVER-1000, které zajistí výrobní závod ve Švédsku.

Westinghouse Electric Company, součást skupiny Toshiba Corporation, je světovým průkopníkem v oblasti jaderné energetiky a významným dodavatelem produktů a technologií pro jaderné elektrárny, jehož služeb využívají energetické podniky po celém světě. V roce 1957 dodal Westinghouse do amerického Shippingportu v Pensylvánii první tlakovodní reaktor na světě. V současné době jsou technologie společnosti Westinghouse základem pro zhruba polovinu všech provozovaných jaderných elektráren na světě, včetně více než 50 % z těch umístěných v Evropě.< Zpět