@WECnuclear_CZ
Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy Site Map About Westinghouse About Nuclear Energy

Americký jaderný dozor vydává závěrečnou zprávu o bezpečnosti reaktoru AP1000

Pittsburgh, 9. srpna 2011 – Společnost Westinghouse Electric Company obdržela oznámení amerického Jaderného regulačního úřadu (NRC), že v probíhajícím řízení o dodatku k licenci tlakovodního reaktoru AP1000 vydává závěrečnou zprávu o bezpečnosti.

Zpráva, která má být zveřejněna koncem tohoto týdne, přichází poté, co Westinghouse úřadu předložil dokumentaci k úpravám designu reaktoru AP1000 (Design Control Document – DCD), která prošla procesem veřejného přezkoumání a připomínkování, a po předložení dodatečné dokumentace vyjasňující všechny dosud nevyřešené položky a technické otázky.

Závěrečná zpráva o bezpečnosti AP1000 zahrnuje hodnocení zástupců NRC a jednoznačný souhlas se všemi popsanými úpravami, což umožňuje, aby design postoupil do závěrečné fáze procesu udělení licence.

“Vbíháme do cílové rovinky, brzy bychom měli pro upravený design AP1000 získat definitivní schválení,“ říká Aris Candris, prezident a generální ředitel Westinghouse Electric Company. „Prošli jsme dlouhým a transparentním procesem, do kterého byla intenzivně zapojena veřejnost a ve kterém byl reaktor podroben dodatečnému podrobnému přezkoumání nejen lidmi z NRC, ale i dalšími subjekty. Jsme rádi, že techničtí specialisté NRC schválili upravený design a věříme, že komisaři NRC budou konat stejně. Tím bude otevřena cesta ke stavbě elektráren AP1000 ve Spojených státech.“

Design tlakovodního reaktoru AP1000 prochází licenčním procesem již podruhé. NRC oficiálně udělil licenci reaktoru v roce 2006. Od té doby byl jeho design vylepšen, aby vyhověl novým dodatečným požadavkům NRC. Ty zahrnovaly například nutnost odolat nárazu dopravního letadla do ochranné budovy reaktoru. Ochranná budova z betonu vyztuženého ocelí má tloušťku asi 90 centimentrů a chrání ocelový kontejnment, ve kterém je umístěna reaktorová nádoba. Jak ochranná budova, tak kontejnment hrají důležitou roli v systému pasivní bezpečnosti, který umožňuje uvedení elektrárny do bezpečného stavu s žádnými nebo minimálními zásahy operátora i při výpadku dodávek střídavého napájení.

Ve Spojených státech momentálně žádají o udělení kombinované licence pro výstavbu a provoz AP1000 provozovatelé elektráren v Georgii, Jižní Karolíně a na Floridě. Celkem chtějí postavit šest bloků. Po udělení kombinované licence od NRC výstavba každé nove elektrárny vytvoří dva až tři tisíce pracovních mist, stovky dalších vzniknou mimo stavbu. Očekává se velmi pozitivní dopad na americký průmysl a stavebnictví, jelikož material a lidské zdroje na tyto projekty by měly pocházet z více než dvaceti států. V poslední době byla otevřena řada nových nebo rozšířených provozů pro dodávky pro tyto projekty ve státech Louisiana, Pensylvánie, Jižní Karolína, New Hampshire a Minnesota.< Zpět